خرما کبکاب مضافتی به خاطر طعم بی نظیرش در گینس ثبت شد

یقینا این را میدانید که خرما کبکاب مضافتی ایرانی خرمای مرطوبی است که بافتی نیمه خشک دارد و همچنین به رنگ قهوه ای تیره، ردیفی و بلند است.

بسیار خوشمزه، شیرین و پر از شربت است.خرمای کبکاب به صورت خرمای درشت، بافتی شیرین و مخملی نرم و طعم لذیذ دارد. اینها در شهرستان دشتستان استان بوشهر و منطقه فارس در ایران رشد می کنند.

خرما کبکاب خرمای بسیار مناسبی برای مصارف صنعتی است. همچنین برای مصرف مستقیم استفاده می شود. خرما کبکاب شهدى و نرم است و در صنايع غذايي و نانوايي کاربرد فراوان دارد.

رنگ این واریته سیاه و قهوه ای به صورت هسته دار یا بدون هسته است. زمان برداشت این خرما (خرمای کبکاب) در مهرماه است. رطوبت این رقم خرما زیر 18 درصد است. ضمنا تولید سالانه این خرما حدود 50000 تن است.خرما کبکاب یکی از مهم ترین خرماهای کشور (ایران) است و تولیدات زیادی دارد.

خرمای کبکاب بهبهان معمولاً معروف است و بسیاری از مردم خرمای کبکاب بهبهان را به جاهای دیگر (شهرستان بهبهان استان خوزستان) ترجیح می دهند.

خرما

خرمای تولید شده در ایران هم طرفداران زیادی دارد و هم در دنیا طرفداران زیادی دارد. دلیل این محبوبیت طعم بسیار خوب، کیفیت بالا و قیمت مناسب خرما است. خرمای کبکاب به دلیل تولید زیاد در کشور از قیمت مناسبی برخوردار است که باعث می شود مشتریان زیادی را به سمت خود جذب کند.

به طور کلی کبکاب ها پس از برداشت از نخلستان ها به سرعت وارد بازار می شوند. این خرما معمولاً شربت زیادی دارد و در بسته بندی شربت آن مشخص است که باید در دمای مناسب نگهداری شود زیرا اگر دما مناسب نباشد این شربت باعث خراب شدن خرما می شود.

این خرماها را روی هم چیده و سپس با دستگاه های مخصوص فشار می دهند تا خرماها کاملاً به هم بچسبند.در خرید خرما کبکاب نکاتی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید.میوه این خرما بیضی شکل است و معمولاً در شربت خیس می شود.
در هنگام خرید حتما به نوع خرما دقت کنید، درست است که خرما پرس شده است، اما نه هسته خرما را با گوشت مخلوط کنید و نه خرما را له کرده و همچنین رنگ آن را تغییر دهید.
همچنین در هنگام خرید به رنگ قهوه ای تیره که نشان دهنده رسیده بودن این خرما است توجه کنید.کبکاب ها در سال های اخیر صادرات خوبی داشته اند اما در عین حال نتوانسته اند جایگاه خود را در بازارهای جهانی پیدا کنند.