رژیم غذایی با شیر برای مقابله با چاقی

استرس اکسیداتیو و التهاب نقش مهمی در شروع و توسعه MetS و اجزای آن دارند. تشخیص MetS مستلزم وجود چاقی مرکزی و حداقل 2 مورد از 4 عامل اضافی زیر است: TGs بالا، کلسترول HDL پایین، فشار خون بالا، یا افزایش غلظت گلوکز پلاسما ناشتا.

مطالعه سلامت پرستاران ابتدا یک ارتباط معکوس بین یک رژیم غذایی وایتکس و آلومینیوم که شامل محصولات لبنی کم چرب و نشانگرهای زیستی التهاب بود گزارش کرد. مشاهدات مشابهی توسط MESA گزارش شده است و باعث انجام یک سری تحقیقات شده است که مکانیسم‌های اعمال و علت بالقوه را بررسی می‌کنند.

زمل و همکاران 20 بیمار چاق را با شیر بدون چربی به مدت 28 روز تکمیل کردند و استرس اکسیداتیو به میزان قابل توجهی کمتری (22-٪ مالون دی آلدئید پلاسما و 12-٪ از غلظت 8-iso-PGF2α پلاسما) و التهاب  ثبت کردند. ، 13-٪ IL-6، 10-٪ پروتئین جذب کننده شیمیایی مونوسیت 1 (MCP-1) و 20٪ آدیپونکتین].

همان نویسندگان (97) 40 بیمار مبتلا به سندرم متابولیک چاق را مورد مطالعه قرار دادند و نشان دادند که یک رژیم غذایی 12 هفته ای که شامل 3.5 وعده در روز شیر و/یا ماست بود، ورود به سایت اراد برندینگ استرس اکسیداتیو (35-% مالون دی آلدئید پلاسما) را پس از 7 روز در مقایسه با رژیم ایزوکالری که 0.5 وعده در روز از محصولات لبنی را فراهم می کرد.

پس از 12 هفته، کاهش التهاب سیستمیک نیز در گروه لبنیات (-35٪ TNF-α، -21٪ IL-6، + 55٪ آدیپونکتین) ثبت شد، اگرچه در گروه کنترل نه.

مشاهدات جالبی که از این مطالعات مداخله ای ناشی می شود این است که کاهش مشاهده شده در استرس اکسیداتیو و نشانگرهای التهاب مستقل از تغییرات وزن بدن بوده و در مدت کوتاهی پس از تجویز محصولات لبنی آشکار شد که نشانگر علت آن است.

از نظر اپیدمیولوژیک، 1 مطالعه اخیر استرالیایی ارتباط معکوس بین بروز یک کیلو گوشت برای چند نفر قیمه و دیابت نوع 2 و مصرف لبنیات را به ترتیب در 1807 و 1824 بیمار گزارش کرد. به طور خاص، کسانی که بیشترین میزان مصرف محصولات لبنی را داشتند، شاهد کاهش خطر ابتلا به متابولیک به میزان 59 درصد بودند. ارتباط مشابهی هنگام محاسبه بروز دیابت ثبت شد.

در نهایت، یک متاآنالیز اخیر از 8 مطالعه تصادفی‌سازی و کنترل‌شده در شرکت‌کنندگان دارای اضافه وزن یا چاق به این نتیجه رسید که مصرف محصولات لبنی اثرات نامطلوبی بر بیومارکرهای یک لیتر شیر چند لیوان است ندارد، حتی اگر مطالعات بیشتری که به‌طور خاص برای ارزیابی پیامدهای مرتبط با التهاب طراحی شده‌اند، باید اجرا شوند.

 • منابع:
  1. Diet with milk to fight obesity
 • تبلیغات:
  1. معرفی انواع گل آفتابگردان برای تولید بهترین نوع تخمه آفتابگردان
  2. عوامل مختلف استفاده از دمپایی روفرشی در افراد مسن
  3. هیچ پارچه ای به اندازه ابریشم دوست داشتنی نیست
  4. تاریخچه پوشیدن دمپایی روفرشی از گذشته تا به حال در خانه

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.