فرش ابریشم ماشینی فرهی در گینس ثبت شد

 ما در عراق و نزدیک شهر کربلا هستیم. باستان شناسان در داخل غارهایی که متوفیان در آن دفن شده اند، تکه هایی از فرش ابریشم ماشینی فرهی پیدا کرده اند. پوشش سنگ، ماسه و آب و هوای گرم و خشک امکان حفاظت از یافته ها را فراهم کرده است. 

احتمالاً بین قرن دوم و ششم پس از میلاد، سال‌هایی که این مکان‌ها برای تدفین مورد استفاده قرار می‌گرفتند، قابل استفاده است.

پس فرش کی و کجا متولد شد!؟
اینها نمونه هایی از آنچه تا به امروز در مورد این آثار با ارزش شناخته شده است. به طور کلی می توان گفت که فرش در آسیا متولد شده است.

 احتمالاً در جوامع عشایری قفقاز، یا جمعیت های آسیای مرکزی. هدف از فرش فقط این نبود که شیء مورد تحسین باشد، بلکه برای محافظت در برابر سرمای زمستان که در این مناطق بسیار سخت است، خدمت می کرد.

 از این رو فرش وسیله ای برای سرپناه بود، اما مردمان آسیای مرکزی از آن به عنوان زین اسب نیز استفاده می کردند یا به عنوان کفی نرم و گرم روی زمین قرار می دادند که و حتی امروزه نیز ظاهری دلپذیر به خانه می بخشید.

فرش

رودنکو و گرینزانوف روس ها در حفاری در سال 1949 در سیبری در کوه های آلتای، نزدیک مغولستان فرش ابریشم ماشینی فرهی را پیدا کردند. محل کشف این فرش را نامگذاری کرده است.

شرایط شدید منطقه حفاظت از آن را تضمین می کرد.
آنها او را در داخل قبری پیدا کردند که در زمین حفر شده بود. مقبره ای که به احتمال زیاد جسد یک رهبر سکاها، جمعیت کوچ نشین استپ های اوراسیا را در خود جای داده است.

فرش روی گاری و بقایای اسب و اشیاء دیگر نیز پیدا شد. همه اینها نشان دهنده تجهیزات تشییع جنازه سکاها بود که با تشریفات خام و خونین همراه بود.
این فرش اکنون در موزه دولتی ارمیتاژ نگهداری می شودسن پترزبورگ روسیه با توجه به مطالعات انجام شده با کربن 14، قدمت آن به قرن 5 قبل از میلاد می رسد، اما منشأ آن نامشخص است.

برای برخی، فرش توسط خود سکاها بافته شده است. برخی دیگر نقش‌های موجود در زمینه و لبه‌های فرش را با نقش برجسته‌های خرابه‌های ایرانی باستانی تخت جمشید مرتبط می‌دانند.

برخی دیگر منشا آن را ارمنستان می دانند. در هر صورت، طراحی ها و پیچیدگی های فنی پازیریک بلافاصله نشان می دهد که این نمی تواند اولین بار باشد.

اما می‌توانستیم پس از سال‌ها به چنین فرآیندهایی برسیم. بنابراین این یافته حاصل تجربه و تکامل در هنر فرش آفرینی است. بنابراین نشان دهنده نشانه ای انکارناپذیر از منشأ حتی باستانی آنها است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.